Banka Kartının Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

Banka Kartının Şube Kodu Nerede Yazar?

Banka kartının şube kodu dahil bir çok bilgi banka kartlarının üzerinde yer almaktadır. Bu yazımızda banka kartının şube kodu ile ilgili gerekli açıklamalar yaparak sizi bilgilendireceğiz.
Banka kartının şube kodu, bankaların hesapları ayırabildiği bir numaradır. Birçok bankanın, Türkiye genelinde çok fazla şubesi olduğunda, şube kodu gibi bilgiler ile bu şubeler birbirinden ayrılmaktadır.

Şube Kodunu Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

  • Bankaların müşteri hizmetlerini aramak.
  • Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine gitmek.
  • IBAN numarası yirmialtı haneden oluşur bunun son onaltı sayısı hesap numarasıdır. Hesap numarasının ilk dört sayısı ise şube kodudur.
  • Bankaların mobil uygulamaları ve internet bankacılığı ile öğrenmek.
  • Bazı bankalar ise kendi internet sitelerinde şube bilgilerini yayımlamaktadır.

Şube kodu öğrenme yöntemleri yukarıda açıklanmıştır.

İnternet Bankacılığı ile Şube Kodu Nasıl Bulunur?

İnternet bankacılığı sayesinde şube koduna kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için ilk önce bağlı olduğunuz bankanın internet bankacılığı sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. İnternet bankacılığına giriş için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile internet bankacılığı şifresini bilmek yeterli olacaktır. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra açılan sayfadan hesap sorgulama ekranı seçilmelidir. Bu ekrandan istediğiniz şubenin kodunu öğrenebilirsiniz.

ATM Aracılığıyla Şube Koduna Nasıl Ulaşılır?

ATM’den şube kodu sorgulanmak için müşterisi olunan bankanın ATM’lerinin tercih edilmesi gereklidir. Bankamatik kartlarınızı ATM kart bölümüne yerleştiriniz. Açılan kısımdan hesap ve IBAN numarasını görüntüle seçeneğine basınız. Buradan bankamatik kartı şube kodu bilgisine erişebilirsiniz.

Banka Şubeleri Aracılığıyla Şube Kodu Nasıl Bulunur?

Banka şubeleriyle şube kodu sorgulaması yapabilmeniz için bağlı olduğunuz bankanın şubelerinden destek almanıza gerekir. Banka şubeleri IBAN, şube kodu, hesap numarası gibi bilgileri paylaşmakla yükümlüdür. Müşteriler istediklerinde bu bilgileri yazılı belge olarak alabilirler. Banka şubelerine giderek bu işlemi yapacak vatandaşların T.C. kimlik numaralarını yanlarında götürmeleri yeterlidir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir